FA | EN | AR
سه شنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٧
جمع بازديدكنندگان امروز: 53
جمع بازديدها تاكنون: 165900

مقدمه:

سرزمین کهنسال البرز که آئین ها , سنت ها و آداب و رسوم دیرپایش همواره گویای جاودانگی و قدرت ریشه دار و فرهنگ آن بوده است , در خود هزاران رمز و راز دارد .

سرزمین البرز تکه ای از پارس قدیم و سرزمین مادهاست و در رسائی فرهنگ , قدمتی به بلندای تاریخ و فرهنگ ایران دارد.

موقعیت و مشخصات استان البرز:

استان البرز با وسعت 5800 کیلومتر مربع وسعت در شمال ایران و در دامنه رشته کوههای البرز مرکزی واقع شده است .

از شرق و جنوب به استان تهران , از شمال به استان مازندران و از غرب به استان قزوین محدود می شود , همچنین جمعیت استان حدود 5/2 میلیون نفر می باشد که مرکز آن شهر کرج است. این شهرسومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد به شمار می آید و باعث شده این استان در یک موقعیت استراتژیک خاص قرار گرفته و به عبارتی بر سر راه 17 استان پر جمعیت کشور و چهار راه غرب و شمال غرب قرار دارد.

دامنه رشته کوههای البرز از دیر باز به دلیل آب و هوائی مناسب و رودخانه های جاری دارای متنوع ترین وضعیت آب و هوائی است . وجود رودخانه های آب شیرین مانند رودخانه کرج, شاهرود , کردان و چشمه سارهای بسیار زیبا باعث شده که این استان به یکی از زیباترین استان های گردشگری کشور تبدیل شود به خصوص وجود مناظر طبیعی محور کرج - چالوس ( که به عنوان چهارمین جاده زیبای دنیا شناخته شده ) در منطقه البرز , هوائی مطبوع و لطیف و چشم اندازهای بدیع عواملی هستند که باعث شده این استان هر ساله پذیرای میلیونها میهمان و گردشگر باشد.

غیر از کرج سایر شهرستان های دیگر استان شامل ساوجبلاغ, نظر آباد و طالقان می باشد.

استان البرز سی و یکمین استان ایران محسوب می شود که تشکیل آن در جلسه علنی مورخ دوم تیر ماه 89 مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 16/4/89 به تائید شورای نگهبان رسید.

 

تاریخچه پزشکی قانونی :

لزوم تبعیت از قانون و اجرای عدالت برای بهتر زیستن واقعیت پذیرفته شده و انکار ناپذیر و در در دین مبین اسلام تکلیفی شرعی و واجب قلمداد می شود که در روایات متعدد و در سیره انبیاء و اولیای الهی بر آن تاکید شده است .

بر اساس مستندات موجود مشخص است که اوایل دهه 1310 " اداره طب قانونی عدلیه " در تهران عهده دار امور طب قانونی بوده است . با تاسیس کاخ دادگستری در سال 1321 اداره طب قانونی که از سال 1317 به بعد " اداره پزشکی قانونی " نامیده می شد به مکانی در آن کاخ منتقل شد.

در سال 1331 قانون تشکیل (( اداره پزشکی قانونی )) به تصویب رسید .

پس از انقلاب شکوهمند اسلامی و در سال 1372 با تصویب قانون تشکیل سازمان پزشکی قانونی کشور توسط مجلس شورای اسلامی پزشکی قانونی به (( سازمان پزشکی قانونی کشور )) تغییر نام یافت.

هم اکنون سازمان پزشکی قانونی کشور سازمانی تخصصی است که گامهای بلندی برای نیل به استاندارهای بین المللی پزشکی قانونی برداشته و نقش تعیین کننده ای در پرونده های قضائی مرتبط دارد.

طبق بررسی های انجام شده , بیش از 98 درصد از نظرات کارشناسی ارائه شده از پزشکی قانونی, عینا مورد پذیرش و بهره برداری مراجع قضائی قرار می گیرد.

 

تاریخچه پزشکی قانونی استان البرز:

مرکز پزشکی قانونی کرج از سال 73 در ساختمان دادگستری مستقر بود و در سال 74 با خرید ساختماني در ميدان طالقاني جنب راهنمائي و رانندگي ( ساختمان شماره 2 فعلي ) از دادگستری منفک شد.

از سال 82 مركز پزشكي قانوني كرج با تهيه و خريد زمين مناسبي در سايت اداري حسن آباد (جنب دادگستري كل فعلي ) به بهره برداري رسيد .

در سالهاي 72 و 73 آقاي دكتر خزان مسئول پزشكي قانوني كرج بودند و بعد از آن از سال 74 تا 75 آقاي دكتر حمزه اي بعنوان سرپرست مركز پزشكي قانوني كرج و طي سالهاي 75 تا 77 دكتر پور محمدي رياست پزشكي قانوني كرج را عهده دار بودند .

از سال 77 تا 79 آقاي دكتر عظيمي و بين سالهاي 79 تا 86 آقاي دكتر سعيد شعباني رئيس مركز پزشكي قانوني كرج بودند.

از سال 87 تا اواسط 89 آقاي دكتر خاكسار بعنوان رئيس مركز پزشكي قانوني كرج بودند كه تا قبل از تاسیس استان البرز مركز پزشكي قانوني كرج به عنوان یکی از واحدهای تابعه پزشکی قانونی استان تهران محسوب می گردید , لذا با تصویب مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان پس از تاسیس استان البرز , مرکز پزشکی قانونی کرج نیز از ابتدای سال 90 به صورت کامل از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران جدا و بصورت مستقل بعنوان اداره كل پزشكي قانوني البرز با سرپرستي آقاي دكتر رامين خاكسار شروع بكار كرد.

بين سالهاي 90 تا 93 آقاي دكتر عباس مينوي بعنوان مدير كل پزشكي قانوني البرز بودند و از خرداد 93 آقاي دكتر حميد داودآبادي بعنوان مدير كل پزشكي قانوني البرز منصوب شدند.
هم اکنون اداره كل پزشكي قانوني البرز با مرکزیت کرج و در زیر مجموعه آن 3 مرکز هشتگرد (ساوجبلاغ) - نظرآباد و ماهدشت به عنوان اداره كل به مردم شريف استان خدمت رساني مي كند.

 

معرفی

مدیر کل : آقای دکتر حميد داودآبادي

آقای دکتر حميد داودآبادي دارای مدرک تحصیلی دکتری پزشکی از دانشگاه علوم پزشكي ايران می باشند .

ايشان از تاریخ 93/03/12 به عنوان مدیر کل پزشکی قانونی استان البرز معرفی شدند .

سابقا دارای عنوان مدير مركز تحقيقات سازمان پزشكي قانوني كشور ، مدير كل پزشكي قانوني استان قم ، معاون اداري مالي سازمان پزشكي قانوني كشور و درحال حاضر با حفظ سمت (مدير هسته گزينش سازمان پزشكي قانوني كشور ) بعنوان مدير كل پزشكي قانوني البرز نيز منصوب شدند.

 

اهم فعالیتهای پزشکی قانونی :

1-کارشناسی و تعیین نقص عضوی مصدومین تصادفات , نزاع و حوادث کار
2-معاینات اختصاصی زنان و مردان
3-تعیین از کارافتادگی
4- مسائل مربوط به فرزند خواندگی , سقط جنین , اهدای عضو و اهدای جنین
5-بررسی رشد عقلی و جسمی و روانی
6-روان پزشکی قانونی
7-بررسی و کارشناسی در شکایت از قصور پزشکی
8-بررسی و کارشناسی در پرونده های تعیین علت فوت
9-آزمایش تست الکل
10-آزمایش مواد مخدر
11-آزمایش تست بارداری

 

واحدهای مختلف پزشکی قانونی اداره کل پزشکی قانونی استان البرز شامل بخش های زیر می باشد :

1- اداری (ستادی) 2- معاینات بالینی 3- معاینات فوت شدگان 4- آزمایشگاه قانونی 5- کمیسیونهای تخصصی

 


گالری تصاویر و انتشارات

ارش، نشریه داخلی سازمان

تالار گفتگوی علمی سازمان

دبیرخانه کتب مرجع پزشکی قانونی
نشانی:کرج، عظيميه، ميدان طالقاني، جنب دادگستري کدپستی: 3149778961
تلفن:2- 2520351 ، دورنگار: 2504500 ،
پیام کوتاه: 20001372